CHOVNÉ PODMÍNKY

Základní popis podmínek pro uchovnění

 

 • Věk: od ukončeného 17. měsíce.

 • Chrup: skus nůžkový, přípustný i klešťový, avšak méně žádaný

 • Kohoutková výška: Psi 40 a Feny 38; Tolerance - 2 cm nad nebo 3 cm pod ideální výšku je přípustné

 • Zdravotní testy:      

  • Test VWD s nálezem clear (čistý)

  • Test ENM s nálezem clear (čistý) – (v případě výsledku "carrier" - přenašeč - nepářit dva jedince s tímto nálezem)

  • Vyšetření patelly, po roce věku (nepářit dva jedince s nálezem “volný” - ti kteří mají u jedné nebo obou nohou stupeň 1).

  • Vyšetření očí, po roce věku - platnost 2 roky (pokud je jedinec vyšetřen do šesti let věku dvakrát v rozmezí delším dvou let s negativním výsledkem, další vyšetření není pro chovnost třeba, v případě dalšího krytí je však doporučeno ho opět po 2 letech opakovat

 • Výstavní ocenění:

  • Varianta 1: 3x výstava po roce věku (z toho 1x výstava vyššího typu - mezinárodní, národní, klubová a speciální výstava, ocenění minimálně VD; od 2 různých rozhodčích)

  • Varianta 2: 2x výstava po roce věku (z toho 1x výstava vyššího typu, ocenění minimálně VD) + ZV nebo jakákoliv zkouška z výkonu

 

Kompletní pravidla chovu plemene Kooikerhondje naleznete v tomto souboru.

 

Kooikerhondje-pravidla chovu

 

 

 

Jak na to?

 

Test na VWD a ENM se provádí DNA vyšetřením z krve. Tento test provádějí pouze v Holandsku, proto je nutné tam krev zaslat. Vytiskněte si a předvyplňte fomulář, který najdete "ZDE". Vezměte ho spolu se psem k veterináři, ten odebere krev do zkumavky, dovyplní a podepíše formulář. Ten následně i s krví v bublinkové obálce zašlete na adresu uvedenou na formuláři. Za pár týdnů až 3 měsíce (testují každé dva měsíce, proto počítejte s delší čekací dobou) Vám přijde dopisem výzva k zaplacení, cena je asi 120 euro. Po zaplacení Vám dorazí zpět formulář s výsledky. Více informací (v AJ) najdete na stránce nizozemské asociace  https://www.kooikerhondje.nl/en/breeding/vwd-enm-test-dates/

 

Vyšetření luxace patelly může provést pouze veterinář, který má patřičnou akreditaci. Jejich seznam najdete "ZDE" (je potřeba si vyfiltrovat příslušnou odbornost). Cena vyšetření se pohybuje mezi 400-800 Kč. Trvá jen chvilku, pes se neuspává, veterinář mu pouze "prohmatá" nohy. Jedná se vlastně o vyšetření čéšky na obou zadních nohou, každá může mít jiný stupeň pohyblivosti. Stupně jsou od 0 do 4, přičemž 0 je nejlepší výsledek, 4 je velmi vážné postižení. Do chovu mohou jedinci se stupni maximálně 1 (výsledky: 0/0, 0/1, 1/0 a 1/1 - čísla jsou dvě, pro pravou a levou nohu). Pokud má pes/fena výsledek 0/1, 1/0 nebo 1/1, může být použit v chovu pouze s jedincem s výsledkem 0/0.

 

Vyšetření očí může provést pouze veterinář s akreditací pro posuzování dědičných očních vad. Jejich seznam najdete "ZDE". Cena je podobná jako u vyšetření patelly. Při vyšetření se pejskovi nejprve do očí nakape roztok, počká se asi 10 minut a veterinář následně obě oči prohlédne za pomoci různých přístrojů.

 

 

Jak postupovat pro uchovnění?

 

Základem je splnění všech výše uvedených podmínek a určitě si nastudujte soubor s kompletními pravidly chovu. Pokud máte vše splněno a Vaše fenka/pes jsou starší ukončeného 17. měsíce, stačí písemně zažádat poradkyni chovu pro plemeno Kooikerhondje (uvedena níže) o uchovnění.

 

K písemné žádosti musíte doložit:

 • 3 posudky z výstav (s uvedenou kohoutkovou výškou a skusem), nebo 2 posudky a 1 výsledek ze zkoušek

 • výsledky všech zdravotních testů

 • originál PP (z důvodu zapsání chovnosti)

 • doklad o členství v klubu KCHLS (klub chovatelů loveckých slídičů), pokud ještě nejste členy, musíte se stát

 • 1 kopii každého dokumentu

 • fotografii/e Vašeho psa/feny

 

Poradce chovu pro Kooikerhondje:

MVDr. Markéta Grešíková

Teplická 134, 405 02 Děčín

604 487 597

kooiker@seznam.cz

 

 

A jak na chov?

 

PES - Až Vám přijde zpět průkaz původu od poradkyně chovu, je ještě nutné ho doručit na ČMKJ (www.cmkj.eu), kde psa zaregistrují jako chovného a do PP dají razítko. Pokud máte již uchovněného psa a máte zájem aby měl možnost nakrýt nějakou fenu, je ideální aby to byl zdravý a výstavně úspěšný jedinec, o takového psa bude jednoznačně větší zájem. Musíte zkrátka čekat až se Vám ozve nějaká fenka. Ideální je svého psa "propagovat" - mít webové stránky, účastnit se se svým psem výstav (ideálně i v zahraničí), prezentovat ho na různých stránkách. Záleží na fantazii a možnostech majitele. Také pošlete info nám - na e-mail info@kooikerhondje.info, abychom Vám pejska mohli přidat do seznamu krycích psů - najdete zde na webu.

 

FENA - Pokud máte již uchovněnou fenu, můžete začít s hledáním vhodného krycího psa. Projeďte si webové stránky chovatelských klubů Kooikerhondje (odkazy na ně jsou uvedeny na našich stránkách, nebo přímo v "krycích psech"). Při výběru psa se nejprve zaměřujte na to, aby byl k Vaší feně co nejméně příbuzný. Dále zdravotní testy - jak je uvedeno již v podmínkách pro uchovnění, je zakázáno pářit 2 jedince s výsledkem "přenašeč" (carrier) u ENM a 2 jedince s pozitivním výsledkem luxace patell. Pokud vybraný pes splňuje tyto požadavky, záleží už jen na Vás jakého zvolíte. Dále je také dobré se řídit podle kohoutkové výšky (neměl by být příliš velký rozdíl). A není od věci koukat po vzhledu jedince - čím standardnější, tím samozřejmě lepší a také je dobré se dívat, nakolik se pes k dané feně hodí, typem, stavbou těla.   

 

Pokud už jste si vybrali, nezbývá než kontaktovat majitele krycího psa a doufat v kladnou odpověď. Pokud i k té došlo, můžete kontaktovat poradce chovu a po jeho "kontrole psa" (případně ověření širší plemenné příbuznosti) si u něj zažádat o krycí list - více info zde: kchls.cz/metodicky-pokyn-doporuceni-ke-kryti.

 

Pak nezbývá než počkat na doručení krycího listu, a následně vyčkávat až fenka začne hárat a vyrazit na krytí. O vystavení krycího listu žádejte včas! Informace jak dále postupovat pro to aby štěňata dostala PP obdržíte zároveň s krycím listem - podrobnější informace naleznete na stránkách KCHLS, případně ČMKU. Také nás ohledně krytí/odchovaném vrhu prosím informujte na našem e-mailu kooiker@kooikerhondje.info.