top of page

CHOVNÉ PODMÍNKY

Základní popis podmínek pro uchovnění

 

  • Věk: od ukončeného 15. měsíce u psa, od ukončeného 18. měsíce u feny

  • Chrup: skus nůžkový, přípustný i klešťový, avšak méně žádaný

  • Kohoutková výška: Psi 40 a Feny 38; Tolerance - 2 cm nad nebo 3 cm pod ideální výšku je přípustné

  • Zdravotní testy:      

    • Test VWD s nálezem clear (čistý)

    • Test ENM s nálezem clear (čistý) – (v případě výsledku "carrier" - přenašeč - nepářit dva jedince s tímto nálezem)

    • Test PM - vždy jeden z chovného páru musí být clear (čistý), druhý může být clear, carrier (přenašeč) a omezeně i postižený homozygot - increased risk, pokud je zdravý. Před krytím se doporučuje u postiženého homozygota provést vyšetření na hladinu kreatinkinázy. Při jejím zvýšení se chov nedoporučuje. Může být změněno dle aktuálního rozhodnutí VHNK (Holandský klub).

    • Vyšetření patelly, po roce věku (nepářit dva jedince s nálezem “volný” - ti kteří mají u jedné nebo obou nohou stupeň 1).

    • Vyšetření očí, po roce věku - platnost 2 roky (pokud je jedinec vyšetřen do šesti let věku dvakrát v rozmezí delším dvou let s negativním výsledkem, další vyšetření není pro chovnost třeba, v případě dalšího krytí je však doporučeno ho opět po 2 letech opakovat

  • Výstavní ocenění:

    • Varianta 1: 3x výstava po roce věku – z toho 1x klubová výstava KCHLS a 1x výstava vyššího typu (národní, mezinárodní, klubová, speciální), ocenění minimálně VD; od 2 různých rozhodčích

    • Varianta 2: 2x výstava po roce věku – z toho 1x klubová výstava KCHLS a 1x výstava vyššího typu, ocenění minimálně VD + ZV nebo jakákoliv zkouška z výkonu.

  • Popisná přehlídka po roce věku: koná se minimálně 2 x ročně v rámci klubové výstavy KCHLS. Slouží k posouzení exteriéru psa a jeho povahových rysů. Je vodítkem pro chovatele i poradkyni chovu při výběru vhodných chovných párů.

 

Kompletní pravidla chovu plemene Kooikerhondje naleznete v tomto souboru.

 

Kooikerhondje: chovné podmínky

 

 

 

Kooikerhondje: vysvětlení standardu plemene.  

 

 

Jak na to?

 

Testování DNA na Von Willebrandovu chorobu (VWD) a dědičnou nekrotizující myelopatii (ENM), včetně polymyozitidy (PM) se provádí na Univerzitní klinice v Utrechtu, kam je třeba nutné zaslat vzorek krve. Na tomto odkaze: https://www.kooikerhondje.nl/fokkerij/data-dna-onderzoek/ holandského klubu naleznete bližší informace ohledně testování včetně odkazu na online formulář, který vyplníte a následně obdržíte e-mail s instrukcemi vč. formuláře, který je nutné vytisknout, vyplnit a vzít spolu se psem k veterináři. Veterinář odebere krev do zkumavky, formulář dovyplní a podepíše. Ten následně s krví v bublinkové obálce zašlete na adresu uvedenou na formuláři. Za pár týdnů až 3 měsíce (testují každé dva měsíce, proto počítejte s delší čekací dobou) vám přijdou výsledky vč. faktury e-mailem (cena je k prosinci 2022 - 100 EUR). Pokud čekáte déle, doporučujeme si zkontrolovat e-mail (již několikrát se stalo, že mail skončil ve SPAMu).

 

Vyšetření luxace patelly může provést pouze veterinář, který má patřičnou akreditaci. Jejich seznam naleznete "ZDE". Cena vyšetření se pohybuje cca mezi 400 - 800 Kč. Vyšetření trvá jen chvilku, pes se neuspává, veterinář mu pouze "prohmatá" nohy. Jedná se vlastně o vyšetření čéšky na obou zadních nohou, každá může mít jiný stupeň pohyblivosti. Stupně jsou od 0 do 4, přičemž 0 je nejlepší výsledek, 4 je velmi vážné postižení. Do chovu mohou jedinci se stupni maximálně 1 (výsledky: 0/0, 0/1, 1/0 a 1/1 - čísla jsou dvě, pro pravou a levou nohu). Pokud má pes/fena výsledek 0/1, 1/0 nebo 1/1, může být použit v chovu pouze s jedincem s výsledkem 0/0.

 

Vyšetření očí může provést pouze veterinář s akreditací pro posuzování dědičných očních vad. Jejich seznam najdete "ZDE". Cena je podobná jako u vyšetření patelly. Při vyšetření se pejskovi nejprve do očí nakape roztok, počká se asi 10 minut a veterinář následně obě oči prohlédne za pomoci různých přístrojů.

Popisná přehlídka:

Popisná přehlídka se koná prozatím při klubových výstavách: Oblastní a klubová výstava KCHLS kooikerhondje v Ralsku Sklená huť (8. 6. 2024), Klubová výstava slídičů Kolín (21. 9. 2024)

 

Co si pod popisnou přehlídkou představit? Popisnou přehlídku vede poradkyně chovu za asistence 2 dalších členů výboru sekce Kooikerhondje. Prakticky se s pejskem proběhnete jako ve výstavním kruhu, poradkyně si jedince prohlédne a posoudí jeho exteriér dle podrobného standardu (např. tvar hlavy, délka čenichu, tvar očí, rámec, kostra, ocas atd.). Vše se zapisuje do připravené karty a tuto kartu si také každý jedinec z přehlídky odnese. Záznamy se poté přepisují do elektronické verze a slouží poradkyni chovu k dobré orientaci při výběru – schválení chovného páru. Během přehlídky je jedinec vyfocený a fotky se přikládají ke kartě jedince.

Na popisnou přehlídku je nutné se zaregistrovat, nejlépe prostřednictvím formuláře: https://forms.gle/K1TYfkDe5C7mmjSUA. Cena popisné přehlídky je stanovena na 200 Kč - částka určená alespoň k pokrytí nákladů. 

 

Jak postupovat pro uchovnění?

 

Základem je splnění všech výše uvedených podmínek a určitě si nastudujte soubor s kompletními pravidly chovu. Pokud máte vše splněno a Vaše fenka je starší ukončeného 18. měsíce/pes 15. měsíce, stačí písemně zažádat poradkyni chovu pro plemeno Kooikerhondje (uvedena níže) o uchovnění.

 

K písemné žádosti je potřeba doložit:

(kontakt na poradkyni chovu viz. stránka "kontakt")

  • 3 posudky z výstav (s uvedenou kohoutkovou výškou a skusem), nebo 2 posudky a 1 výsledek ze zkoušek

  • protokol z popisné přehlídky

  • výsledky všech zdravotních testů

  • originál PP (z důvodu zapsání chovnosti)

  • doklad o členství v klubu KCHLS (klub chovatelů loveckých slídičů), pokud ještě nejste členy, musíte se stát

  • 1 kopii každého dokumentu

  • fotografii/e Vašeho psa/feny

 

A jak na chov?

 

PES - Až Vám přijde zpět průkaz původu od poradkyně chovu, je ještě nutné ho doručit na ČMKJ (www.cmkj.eu), kde psa zaregistrují jako chovného a do PP dají razítko. Pokud máte již uchovněného psa a máte zájem aby měl možnost nakrýt nějakou fenu, je ideální aby to byl zdravý a výstavně úspěšný jedinec, o takového psa bude jednoznačně větší zájem. Musíte zkrátka čekat až se Vám ozve nějaká fenka. Ideální je svého psa "propagovat" - mít webové stránky, účastnit se se svým psem výstav (ideálně i v zahraničí), prezentovat ho na různých stránkách. Záleží na fantazii a možnostech majitele. Také pošlete info nám - na e-mail kooiker@kooikerhondje.info, abychom Vám pejska mohli přidat do seznamu krycích psů - najdete zde na webu.

 

FENA - Pokud máte již uchovněnou fenu, můžete začít s hledáním vhodného krycího psa. Projeďte si webové stránky chovatelských klubů Kooikerhondje (odkazy na ně jsou uvedeny na našich stránkách, nebo přímo v "krycích psech"). Při výběru psa se nejprve zaměřujte na to, aby byl k Vaší feně co nejméně příbuzný. Dále zdravotní testy - jak je uvedeno již v podmínkách pro uchovnění, je zakázáno pářit 2 jedince s výsledkem "přenašeč" (carrier) u ENM a 2 jedince s pozitivním výsledkem luxace patell. Pokud vybraný pes splňuje tyto požadavky, záleží už jen na Vás jakého zvolíte. Dále je také dobré se řídit podle kohoutkové výšky (neměl by být příliš velký rozdíl). A není od věci koukat po vzhledu jedince - čím standardnější, tím samozřejmě lepší a také je dobré se dívat, nakolik se pes k dané feně hodí, typem, stavbou těla. Také doporučujeme využívat nástroje ZooEasy a Club register https://www.kooikerhondje.nl/fokkerij/zooeasy/.

 

Pokud už jste si vybrali, nezbývá než kontaktovat majitele krycího psa a doufat v kladnou odpověď. Pokud i k té došlo, můžete kontaktovat poradce chovu a po jeho "kontrole psa" (případně ověření širší plemenné příbuznosti) si u něj zažádat o krycí list - více info zde: kchls.cz/metodicky-pokyn-doporuceni-ke-kryti.

 

Pak nezbývá než počkat na doručení krycího listu, a následně vyčkávat až fenka začne hárat a vyrazit na krytí. O vystavení krycího listu žádejte včas! Informace jak dále postupovat pro to aby štěňata dostala PP obdržíte zároveň s krycím listem (dokument naleznete také zde: manuál pro chovatele) - informace naleznete také na stránkách KCHLS, případně ČMKU. Také nás ohledně krytí/odchovaném vrhu prosím informujte na našem e-mailu kooiker@kooikerhondje.info.

bottom of page