top of page

JE PRO MĚ VHODNÝ?

JAKÝ JE KOOIKER?

 

Společenský, inteligentní, veselý, aktivní, temperamentní, učenlivý, dobře ovladatelný, mazlivý, citlivý, sportovně založený psík velmi závislý na své rodině, co má rád vodu. To jsou asi nejvýstižnější vlastnosti tohoto plemene.

 

Kooikerhondje je velmi inteligentní pes, který se snadno a rád učí. Nepotřebuje, ani nesmí mít přísnou výchovu, je to citlivý pes dobře reagující na pozitivní motivaci, odměny a hru. Hrubé zacházení a křik snáší špatně, na napomenutí reaguje citlivě, takže tvrdé jednání není na místě, důslednost ano. Snaží se páníčka potěšit a dělá vše, co mu na očích vidí.

 

MÁ RÁD POHYB A AKTIVITY

 

Je to původně lovecký a zároveň rodinný pes. Jeho velikost příliš nevypovídá o potřebě pohybu, je ale poměrně aktivní, vyžaduje pohyb, zaměstnání, práci,… Rozhodně se nehodí pro někoho, kdo hledá pejska jen na mazlení a myslí si, že jedna krátká procházka denně stačí.

 

Hodí se pro aktivně žijící majitele. Ideální jsou různé psí sporty, je to velmi všestranné plemeno, bude se s vámi nadšeně věnovat jakémukoliv. Tyto aktivity psa unaví jak fyzicky tak psychicky, navíc zlepšují pouto mezi páníčkem a psem. Nejčastější je asi agility, dogdancing, sportovní kynologie, lovectví, frisbee, coursing a další. Ale nejsou samozřejmě nutností, pokud jste jinak aktivní, rád s Vámi bude běhat, klidně i u kola, vyrazí na túru… I netrénovaný zvládne 20 kilometrový pochod a taková aktivita ho vyloženě potěší.

 

PŮVODNĚ LOVECKÝ PES

 

Co se týče jeho loveckých sklonů, ano, někteří jedinci mají lovecké sklony silnější. Je to původně lovecký pes, takže zejména ptáky rád prohání. Pokud má příležitost, pronásleduje i zvěř. Potřebuje důslednou výchovu, výcvik přivolání, pokud s ním chcete chodit volně do lesa. Většina kooikříků se ovšem nevzdaluje příliš od majitele a spolehlivě se vrací, což je dáno velkou závislostí na „jeho“ lidech. Důležité je, aby opakovaně neokusil radosti štvaní zvěře.

 

K CIZÍM BÝVÁ OBEZŘETNÝ

 

Kooiker je zdrženlivý k cizím lidem. Miluje svou rodinu a lidi, které zná, ale cizí si musí přízeň často zasloužit. Dokud je nezná, příliš jim nedůvěřuje. V tomto směru jsou psi většinou otevřenější a komunikativnější než fenky což je také asi jediný obecný rozdíl mezi psy a fenami. Ovšem, je-li od mala dobře přivykán na kontakt s cizími lidmi a nezíská žádnou špatnou zkušenost, můžou se věnovat třeba i canis-terapii. Záleží na konkrétním jedinci, někteří jsou vhodnější, jiní méně.

KOOIKER A DĚTI

 

Častá otázka je, zda je vhodný k dětem. Stejně jako u jiných plemen záleží na dobře provedené socializaci. Pokud majitelé vedou děti ke správnému zacházení se psem a respektují potřeby obou stran, vzniká mezi dítětem a psem velmi dobrý vztah. Pokud jsou děti ke psu míň ohleduplné, snese to, ale když vedle toho chybí důsledná výchova, může se projevit agresivita a nedůvěra vůči cizím dětem.

 

JINÍ PSI

 

S ostatními psy se většinou snáší dobře, rozhodně nevyhledává konflikty. Jak se snese s ostatními zvířaty záleží opět hodně na socializaci, většinou nebývá problém.

 

DOMA NEBO NA ZAHRADĚ?

 

Kooiker rozhodně nemůže být ubytován v boudě na zahradě a to ze dvou důvodů. Za prvé je to poměrně teplomilné zvíře, a přestože má bohatou srst, neizoluje tak dobře, aby mohl žít v mrazech venku. Při pohybu srst hřeje dostatečně, ale v klidu ne. Proto miluje teplo, rád se vyhřívá na topení nebo před krbem, v létě na slunci. Za druhé má tak silnou vazbu na svou rodinu, že o samotě velmi strádá. Od 17. století žije s lidmi doma, spává u nohou, na klíně či v posteli svého pána. Je vhodný pro lidi toužící po úzkém kontaktu se svým psem.

 

Je možné ho chovat i v bytě bez zahrady. Pokud majitelé chodí rádi na procházky a jsou sportovně založení, zahrada mu chybět nebude. Ochotně počká, než přijdou z práce, ale pak se potřebuje pořádně proběhnout.

 

NA HLÍDÁNÍ RADŠI OVČÁKA

 

Hlídá? Kooiker ohlásí každého cizího příchozího, ale neštěká zbytečně. Dál se obvykle chová přátelsky, ale nevtíravě. Cizí lidi ke štěstí nepotřebuje, na druhou stranu mu nijak nevadí. Jako hlídač na zahradu se vzhledem ke své velikosti a povaze rozhodně nehodí.

 

ÚDRŽBA SRSTI

 

Co se týče úpravy srsti, není příliš náročná. Srst se neupravuje stříháním. Je krátká na tlapkách i na tlamě, takže se velmi snadno udržuje v čistotě. Stačí ji občas vyčesat, aby se uvolnily odumřelé chlupy. Nezacuchává se ani netvoří chomáče, i když zrovna nemáte na česání čas. Líná dvakrát do roka, kdy je opravdu potřeba ho pravidelně vyčesávat, mimo toto období ztrácí chlupy méně, ale také. Šampon stačí podle potřeby použít 2 - 6x do roka.

 

Celkově je kooiker velmi veselý, milující, aktivní a snadno cvičitelný pes.

bottom of page