top of page

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Potřebuje přísnou výchovu?

Ne, kooiker je citlivý pes, potřebuje hodně pozitivní motivace, odměny a hru. Tresty snáší špatně a hrubé zacházení ho může navždy poznamenat. Na napomenutí reaguje citlivě, takže tvrdé jednání ani nepotřebujete. Důslednost ano.

Je inteligentní?

Učí se velmi rychle, snadno a rád, srovnatelně s neučenlivějšími plemeny.

Je vhodný k dětem?

Stejně jako u jiných plemen záleží na socializaci. Pokud majitelé vedou děti ke správnému zacházení se psem a respektují potřeby obou stran, vzniká mezi dítětem a psem láskyplný a něžný vztah. Je to dáno právě vnímavostí a citlivostí tohoto plemene. Pokud jsou děti ke psu hrubé, snese to, ale může se projevit agresivita vůči cizím dětem a nedůvěra k lidem.

Je vhodný pro psí sporty?

Určitě. Výborně skáče, rád a rychle běhá, ochotně se učí, takže je ideálním parťákem na sport. Také se tím zaměstná a je pak poslušnější a tvárnější.

Kolik pohybu potřebuje?

Je to původně lovecký a zároveň rodinný pes. Pohyb potřebuje zhruba stejně jako střední psi, každodenní procházku s volným proběhnutím hodinu denně a dvě kratší venčící. Šťastně vás doprovodí na celodenním výletě a 20km podle kola  ho vyloženě potěší.

Může být celoročně ubytován v boudě na zahradě?

Ne, není to plemeno vhodné na zahradu ze dvou důvodů. Za prvé je to poměrně teplomilné zvíře a přestože má bohatou srst, neizoluje tak dobře, aby mohl žít v mrazech venku. Při pohybu srst hřeje dostatečně, ale v klidu ne.  Proto miluje teplo, rád se vyhřívá na topení nebo před krbem, v létě na slunci. Za druhé má tak silnou vazbu na svou rodinu, že o samotě velmi strádá. Od 17. století žije s lidmi doma, spává u nohou, na klíně či v posteli svého pána, jak můžete vidět na obrazech starých vlámských mistrů. Je vhodný pro lidi toužící po úzkém kontaktu se svým psem.

Dá se chovat v bytě bez zahrady?

Kooiker žije se svými páníčky. Pokud chodí rádi na procházky a jsou sportovně založení, zahrada mu nebude chybět. Ochotně počká, než přijdou z práce, ale pak se potřebuje pořádně proběhnout.

Jak se snáší se psy a ostatními zvířaty?

Ve své smečce vychází se psy i jinými zvířaty velmi dobře, i když se většinou snaží získat co nejvyšší postavení a nejvíce výhod pro sebe. Obvykle je velký taktik a soužití se obejde bez konfliktů. Po cizích psech kromě období námluv fenky příliš netouží, psi jsou obvykle společenštější.

Jak se liší povaha psů a fen?

Vůči svým majitelům se chovají velmi podobně. Pejsky je třeba více zaměstnat, jinak je hodně zajímají fenky. Vzhledem k mírné povaze zvládne psa snadno i dívka, pokud se mu věnuje, což není u ostatních plemen časté.

Hlídá?

Kooiker ohlásí každého cizího příchozího, ale neštěká zbytečně. Dál se obvykle chová přátelsky, ale nevtíravě. Cizí lidi ke štěstí nepotřebuje, na druhou stranu mu nijak nevadí. Jako hlídač na zahradu se vzhledem ke své velikosti a povaze nehodí.

Je bázlivý?

To záleží hlavně na správné socializaci u chovatele i majitele. Naši kooikři rozhodně bázliví nejsou, bázliví jedinci, kteří se vyskytli v Holandsku, byli vyřazeni z chovu. Někteří jedinci špatně snášejí střelbu a bouřky.

Musí se upravovat? Líná? Jakou údržbu vyžaduje?

Srst se neupravuje stříháním. Je krátká na tlapkách i na tlamě, takže se velmi snadno udržuje v čistotě. Stačí ji občas vyčesat, aby se uvolnily odumřelé chlupy. Nezacuchává se ani netvoří chomáče, i když zrovna nemáte na česání čas. Líná dvakrát do roka, kdy je opravdu potřeba ho vyčesávat aspoň jednou týdně, mimo toto období ztrácí chlupy velmi málo. Koupe se rád, v létě se udrží v čistotě, pokud může, koupáním v potoce, v zimě se válí ve sněhu. Šampon stačí podle potřeby použít 2-4x do roka.

Má lovecké sklony?

Ano, někteří jedinci mají lovecké sklony silnější. Je to původně lovecký pes, takže zejména ptáky rád prohání. Pokud má příležitost, pronásleduje i zvěř. Potřebuje důslednou výchovu, pokud s ním chcete chodit volně do lesa. Většina kooikříků se ovšem nevzdaluje příliš od majitele a spolehlivě se vrací. Důležité je, aby opakovaně neokusil radosti štvaní zvěře.

Trpí nemocemi?

Jako každé plemeno vyšlechtěné z úzké chovatelské základny si zpočátku přinesl i kooiker několik nepříjemných nemocí. Zdravotními zkouškami a testy DNA ve spojení s důslednou selekcí se je podařilo omezit nebo eliminovat. Přesto je vhodné vždy při koupi štěněte zjistit co nejvíce informací o zdraví rodičů a prarodičů. S radostí mohu napsat, že většina dovezených i zde narozených psů je zcela zdravá. Jako smutné varování před nezodpovědnými chovateli jsou dvě z Holandska dovezená štěňata, která si přivezla tak závažné zdravotní postižení, že mu brzy podlehla.

Proč si mám vybrat právě tohle plemeno?

Společenský, veselý, temperamentní a zároveň dobře ovladatelný, mazlivý, citlivý, sportovně založený psík příjemné velikosti, milující svou rodinu. Které plemeno v sobě spojuje tolik skvělých vlastností, vhodných do dnešní doby?

bottom of page