top of page

Podrobné vysvětlení standardu kooikerhondje

Tento příspěvek by se spíše hodil do našeho časopisu, přesto sdílím aktuálně i sem do novinek. Článek jsem odesílala minulý týden na vystavovatele a co je v něm opravdu důležité je dokument - podrobné vysvětlení standardu kooikerhondje. Prosím tomu věnujte velkou pozornost.Dobrá je dobrá. A nenáviděné védéčko.

 

Každý šampion musí dostat aspoň jedno védéčko (hodnocení velmi dobrý) říkají si mezi sebou z legrace chovatelé, když některý z nich to neoblíbené VD na výstavě dostane. Občas to ale taky vypadá, že VD je dehonestace psa od rozhodčího, který nezná naše milované plemeno. A hodnocení dobrý (pomyslná trojka) je rovnou signálem, že nemá smysl ve vystavování pokračovat. Ale je tomu opravdu tak?

 

Za poslední rok jsme absolvovali hned čtyři velké klubové výstavy kooikerhondje - jednou Nizozemsko a Švédsko, dvakrát Německo. Účast na každé z nich se pohybovala mezi 60 a 140 kooikery a posuzovaly nás čtyři různé rozhodčí. A  rozdávaly známky od výborné až po dostatečnou, tedy čtyřku. Například v Nizozemsku bylo v nejobsazenějších třídách i 15 jedinců a pouze prvních pět dostalo výbornou, o něco víc pak velmi dobrou a zbytek se musel spokojit s dobrou, v pár případech dokonce dostatečnou. I my s naším dokonalým Artušem jsme si odnesli z naší první klubové výstavy v Nizozemsku známku VD (třída otevřená, něco kolem 25 jedinců). Tehdy jsme byli “začátečníci” a nerozumněli jsme tomu a cítili se i trošku dotčeně. S odstupem času a získanými zkušenostmi jsme pochopili. 

 

Při takto velkém počtu psů v rámci jednoho plemene rozhodčí zkrátka využívají širší škálu hodnocení, než na výstavě, kde se sejde sedm nebo deset jedinců. Tohle dobře znají zástupci velkých plemen, jako třeba zlatý retriver, kterých se na větších výstavách běžně sejde na 80 a výbornou si odnese jenom část z nich. Taky si dovolím tvrdit, že s ohledem na silnou konkurenci na klubových výstavách, má VD z klubovky podobnou hodnotu jako výborná na málo obsazené všeobecné výstavě. 

  

Pro doplnění přidávám dle výstavního řádu ČMKU definice klasifikace výborná a velmi dobrá:

  • výborná: - Tato známka smí být přiznána jen takovému jedinci, který se velmi přibližuje ideálu, jak ho popisuje standard a je předveden ve výborné kondici. Jeho povaha musí být harmonická a vyrovnaná. Typem musí pes odpovídat své třídě a musí mít prvotřídní postoj psa. Převaha jeho kvalit musí vyvážit jeho drobné nedostatky. Musí vykazovat typické vlastnosti svého plemene.  

  • velmi dobrá: - Tato známka se přiznává takovému jedinci, který má typické vlastnosti svého plemene, vyvážené proporce a je v dobré kondici. Prominou se mu drobné vady, nikoli však vady morfologické. Toto ocenění může být uděleno jen prvotřídnímu jedinci.  

  • dobrá: - Toto ocenění se uděluje jedinci, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale má viditelné hrubší vady. Dobré znaky by měly převážit chyby, takže pes může být považován za dobrého představitele plemene.

Věřím, že majitelé a chovatelé standard plemene (https://www.kooikerhondje.info/standard) dobře znají, přesto si myslím, že pod některými pojmy si neumí přestavit co přesně znamenají. V minulém roce jsme z VHNK přeložily dokument - podrobné vysvětlení standardu plemene kooikerhondje, najdete ho také na našem webu - o klubu - stanovy a dokumenty: https://www.kooikerhondje.info/_files/ugd/559569_b63855b8eb324258953370324a4e740d.pdf. A teď před naší první samostatnou výstavou stojí za důkladné přečtění a dovzdělání se. 


Článek jsem se rozhodla sepsat po naši účasti na poslední klubové výstavě v Německu, přeci jen v souvislosti s přípravou naší výstavy jsem se snažila mít oči otevřené a doslova nasát každou možnou zkušenost. Kromě perfektně zorganizované výstavy jsem si také všimla občasných zklamání vystavovatelů, která jsou právě na počátku, tak jak jsme byli kdysi mi s Artušem. A dovolím si sdílet vlastní zkušenost z kruhu, kdy každá naše výstava je takové překonávání vlastních hranic, budování si lepšího napojení se svým pejskem v zátěžových podmínkách a v poslední řadě také prožití radosti v přítomném okamžiku bez jakékoliv orientace na výsledek. S moji Fló jsem se vždy v začátcích soustředila jen na zvládnutí prohlídky rozhodčím a když jsme tohle zvládly všechno ostatní už bylo jen bonusem. Vždy hodnotím jen to jak se nám vystavení povede a i když přišla krásná ocenění a mě se “to” nepovedlo, štěstí mi to nepřineslo. Ještě možná jeden postřeh, prohlídka rozhodčím, která není pro všechny kooikerhondje příjemná je pro rozhodčí opravdu zásadní, dobří rozhodčí jsou ti, kteří jsou důkladní, ale ohleduplní. Výsledek dobré práce rozhodčího je vybrat jedince, který nejvíce odpovídá standardu plemene!


A co je pro nás nejvíc? Výstava je především výborné místo pro setkání se stejně naladěných lidí!


Velmi se na vás již příští víkend těšíme!

Za organizační tým

Lucka 


47 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Oblastní klubová výstava KCHLS kooikerhondje

Program výstavy, sobota 8. 6. 2024, Ralsko - Skelná Huť 08.00 otevření výstavního areálu 09.00 – 09.10 zahájení výstavy 09.10 – 16.00 posuzování v kruzích 16.30 – 17.00 závěrečné soutěže Kruh č. 1 - t

Poznačte si datum: VHNK symposium 2024

VHNK připravuje na sobotu 16. listopadu 2024 mezinárodní sympozium, konečně opět fyzicky! Je to příležitost podělit se a diskutovat o poznatcích, aktuálních tématech a získaných úspěších v chovu Neder

Comments


bottom of page