top of page

Genetické Embark testy - proč je důležité testovat?

Milí majitelé a chovatelé Kooikerhondje,


již na posledním Koomeetingu jsme se věnovali tématu DNA testování našich pejsků a jeho významu pro budoucnost chovu. Mezitím univerzita v Utrechtu uvedla v život, testovací verzi nástroje Fit2Breed, jehož plný potenciál se bude moct využít teprve ve chvíli, kdy bude genotypováno co nejvíce Kooikerhondje. Místo koeficientu inbreedingu vypočítaného matematicky z rodokmenu nám Fit2Breed spolu s DNA screeningem nabídne možnost zohlednění skutečné genetické vzdálenosti mezi chovným párem. Ovšem tuto funkci bude moct Fit2Breed nabídnout opravdu až ve chvíli, kdy bude otestováno co nejvíce chovných jedinců. Bylo by tedy opravdu skvělé, kdyby se nám v České republice povedlo otestovat všechny aktivní chovné feny a psy. Myslím, že se shodneme, že je to investice do budoucnosti našich milovaných Kooikerhondje.


Pro Fit2Breed se používají data z Embark testů, které se dělají v Americe, testovací sady se zajišťují přes univerzitu v Utrechtu (odkaz na formulář, na základě kterého vám zašlou testovací sadu s přesným postupem: https://survey.uu.nl/jfe/form/SV_bQ2fa4wSL2svIdo). Pro Kooikerhondje jsou Embark testy za sníženou akční cenu 139,15 EUR vč. DPH a abychom pro vás celý proces zjednodušili, první hromadné testování proběhne na našem říjnovém Koomeetingu. V tento moment však potřebujeme vědět počet zájemců o testování, protože podle toho v Utrechtu objednáme počet testovacích sad. Dejte mi prosím vědět nejlépe do konce srpna, pište na můj mail: kooiker@kooiker.cz. Testy jsou jednoduché, odebírá se pouze vzorek slin, pro pejska nic náročného. Navíc pro nově uchovňované jedince může být zajímavé, že součástí Embark testů je také test na VWD (který je povinný k uchovnění) a tím pádem se nemusí již objednávat při testování v Utrechtu a ušetří se tak alespoň 30,25 EUR.


Shodou okolností mi dnes přišly do mailu výsledky Embark testů naší Florky, testuje se na 256 genetických zdravotních rizik, report, který získáte je opravdu velmi komplexní a zajímavý, rizika nemocí jsou jen jedna jeho část.


Další podrobnosti a informace k tomu najdete v průvodním dopise od mateřského klubu VHNK. Doporučuji si ho skutečně přečíst.

Genotype for Fit2Breed
.pdf
Stáhnout PDF • 438KB


Za Kooikerhondje

Lucie Maršíková

Vedoucí sekce

362 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page